Login NowClose 
Sign In to thecouriertimes.com           
Forgot Password
or if you have not registered since 8/22/18
Click Here to Create an Account
Close

KNIGHTSTOWN INTERMEDIATE SCHOOL

Knightstown Intermediate School has announced their award winners for the 2017-2018 school year.

Grade 4

FLAG EDUCATION WINNERS: Domynic Jones, Kinzie King, Nathan Owens, Mackenna Cleek, Caden Oldham, Cameron Brewer

FLAG POST WINNERS: Isaac Livesay & Lilly Loveall

LANGUAGE ARTS AWARDS: Tucker Gross, Elijah Taylor, Lilly Loveall, Sophie Williams-Swedarsky, Drew Dayhuff, Faith Butler, Dallas Bramell, Garrett Pierce

MOST IMPROVED LEXILE AWARDS: Vincent Barbaglia, Isaac Livesay, Mason Cash, Lucas Sponsler,

HIGHEST LEXILE AWARDS: Xavier Gorman, Tucker Gross, Kinzie King, Lilly Loveall, Conner Troxell, Dallas Bramell, Denny Weir, Brooklyn McCoy

SCIENCE AWARDS: Ayden Hiner, Sophie Williams-Swedarsky, Dallas Bramell, Cameron Brewer, Kinzie King, Lexi Phipps, Lilly Loveall, Kaden Byers, Jameson Crawford, Domynic Jones, Hailie Roland, Brooklynn McCoy

INDIANA HISTORY AWARDS: Lexi Thomas, Cameron Brewer, Sophie Williams-Swedarsky, Levi Sparks, Kinzie King, Anna Roberson, Lilly Loveall, Isaac Livesay

MATH AWARDS: Grace Good, Sophie Williams-Swedarsky, Elijah Taylor, Sydney Bennett, Levi Sparks, Hailie Roland, Camden Gorman, Tucker Gross, Caden Oldham

CITIZENSHIP AWARDS: Kinzie King, Domynic Jones, Grace Good, Sophie Williams-Swedarsky, Dallas Bramell, Cameron Brewer, Lilly Loveall, Hailie Roland

4TH – 5TH STUDENT COUNCIL: Mackenna Cleek, Grace Good, Cameron Brewer, Lexi Thomas, Jameson Crawford, Domynic Jones, Kinzie King, Faith Butler, Isaac Livesay, Gracie Goodpaster, Lucas Stanley, Elliotte Hogan, Brooklyn Loveall, Jacob Lund, Quinton McIntyre, Jenna Kent, Nevaeh Cox

Grade 5

LANGUAGE ARTS AWARDS: Gracie Goodpaster, Brooklyn Loveall, Carly Smith, Breanna Ramsey, Korbin Magee, Lucas Stanley, Jacob Lund

MOST IMPROVED LEXILE: Gracie Goodpaster, Ally Piper, Branigan Kwisz, Korbin Magee, Teagan Yoder, Emma Zamudio, Leeland Gallien

HIGHEST LEXILE: Angie Thomas

READING AWARDS: Angie Thomas, Breanna Ramsey, Chris Pierce, Kaelynn Dotson, Jenna Kent

SOCIAL STUDIES AWARDS: Josceline Gandy, Gracie Goodpaster, Kaelynn Dotson, Breanna Ramsey, Jenna Kent

SCIENCE AWARDS: Lucas Stanley, Elijah Whichard, Brody Hanna, Kaelynn Dotson, Jacob Lund, Breanna Ramsey, Jenna Kent Travis Louks

MATH AWARDS: Aubry Wagoner, Brody Halcomb, Quinton McIntyre, Breanna Ramsey, Brooklyn Loveall, Ally Piper, Kelton Weaver

MOST IMPROVED: Braxtin Hamm, Olivia Silence, Korbyn Jackson, Max Wright, Brandon Mitchell

SERVICE AWARDS: Emma Robinson , Angie Thomas, Laurna Thomas, Breanna Ramsey, Jacob Lund, Quinton McIntyre, Chase Shaw, Brooke Bowlin, Connor Guyer, Korbin Magee

CITIZENSHIP AWARD: Kelton Weaver, Kaylee Goodpaster, Elliotte Hogan, Millie Koehler, Kaelynn Dotson, Brody Halcomb, Jacob Lund, Quinton McIntyre, Breanna Ramsey, Chase Shaw, Kiersten Whitfield, Travis Louks, Nevaeh Cox

SUPER READERS: TJ Mercer, Becca Waggoner, Simon Klassen, Nevaeh Cox, Kaelynn Dotson, Josceline Gandy, Josha Hampton, Brody Hanna, Sam Kemerly, Jenna Kent, Travis Louks, Jacob Lund, Quinton McIntyre, Maisy McVey, Karma Nickle, Lucas Stanley, Emma Turpin, Eli Whichard, Emma Zamudio, Jacob Fields, Gracie Goodpaster, Kaylee Goodpaster, Braxtin Hamm, Sarah Howery, Hope Lynch, Ayana Penn, Emma Robinson, Olivia Silence, Angie Thomas, Kelton Weaver, Brandon Young, David West, Chris Pierce, Breanna Ramsey, Hayden Yoder, Ally Piper, Brooklyn Loveall, Millie Koehler, Victoria Doan

Grade 6

PE: Rebecca Waggoner, Mason Davis

LANGUAGE ARTS AWARDS: Aiden Chaney, Michael Roberson, Lacy Pritchett, Rebecca Waggoner

SOCIAL STUDIES: Noah Wilson, Lacy Pritchett, Baeli Renie, Zoey Wilkinson, Tucker Rogers, Skylar Tompkins, Raiden Kissick

SCIENCE: Joey Haney, Rebecca Waggoner, Hunter Hayworth, Brayden McDaniel

TOP MATH: Zoey Wilkinson, Elijah Cain, Avie Vickers, Noah Wilson, Kimon Klassen

HONORABLE MENTION MATH: Allison Dickerson, Skylar Tompkins, Gavin Bannon, Lacy Pritchett, Michael Roberson, Haley Flowers, Hunter Hayworth

HIGHEST AVERAGES: Noah Wilson, James Ward, Baeli Renie, Lacy Pritchett

FASTEST TYPIST: Simon Klassen

MOST IMPROVED TYPIST: Michael Roberson

TOP STUDENT: Aiden Chaney

PRESIDENTIAL ACADEMIC AWARD: Aidan Chaney, Jacey Hollars, Stella Leakey, Dawson Muncy, Palmer Newkirk, Lacy Pritchett, Baeli Renie, Michael Roberson, Henry Sather, Aaron Sutton, Rebecca Waggoner, Daniel Wilson, Noah Wilson

EXEMPLARY STUDENTS: Zoey Wilkinson, Dawson Muncy

Grade 7

PE: Keelan Walters, Gwen Dyer

OVERACHIEVER AWARD: Jordan Weddle, Carson Brown

ENGAGEMENT AND EMPATHY AWARD: Ali Simmonds, Allexus Beckstrom

MISS CONGENIALITY AWARD: Alexis Shaw

MR. CONGENIALITY: Ralph Burns

SOCIAL STUDIES: Jordan Weddle, Carson Brown, Keelan Walters, Baylor Hogan, Grace Jones

SCIENCE: Kiley Magee, Gwen Dyer, Jace Wilkerson, Zoe Beabout, Keenan Reece, Emma Parker, Charlie Hastings

MATH TOP SCORE: Emilee Craft, Sarah Good, Rebecca Trott, Keelan Walters

MATH HONORABLE MENTION: Grace Jones, Kiley Magee, Michael Pierce, Alexis Shaw

BUSINESS HIGHEST AVERAGE: Carson Brown, Jordan Weddle, Mallory Halcomb

BUSINESS MOST IMPROVED: Ethan Woods

EXEMPLARY STUDENTS: Daniel Sparks, Kiley Magee

Grade 8

PE: Sam Hammons, Jasmine Happe

EXEMPLARY: Kyle Johnson, Alissa Campton

SCIENCE: Isaiah Klassen, Kali Newton, Connor Pyle, Jaylynn Bowen, Owen Renie, MaShayla Farrell, Leigh Ferrell, Dylan Murphy-Dixon

FASTEST TYPIST: Aiden Richardson

MOST IMPROVED TYPIST: John Henderson

TOP 5 DIGITAL CITIZENSHIP STUDENTS: Makaila Collins, Owen Renie, Saige Chandler, Carson Smith, Aiden Richardson

MATH TOP SCORE: Alissa Campton, James Haskett, Isaiah Klassen

MATH HONORABLE MENTION: Madison Brockman, Leslie Conover, Lexie Lawson

ALGEBRA TOP SCORE: Luke Thomas

ALGEBRA HONORABLE MENTION: Carson Smith

SOCIAL STUDIES: Leslie Conover, Lucas Koedyker, Alissa Campton, Sam Hammons, Leigh Ferrell, Dylan Murphy-Dixon, Paige Personett, Luke Thomas

LANGUAGE ARTS: Lucas Koedyker, Paige Personett, Levi Jones, Laredo Martin, Taeler Mayhew, Madison Brockman, Cayla Judd, Alissa Campton

READING: Christian Fletcher, Aiden Back, Corbin Deffinger, Jasmine Happe

EXEMPLARY STUDENTS: Alissa Campton, Kyle Johnson

Mrs. Roberts Class Awards

LANGUAGE ARTS: Laura Mullen

SOCIAL STUDIES: Max Weaver

CITIZENSHIP: Avery Burge